Yeni Çiftlikbank Vakasının İsmi Çiftliğimnette

Yeni Çiftlikbank Vakasının İsmi ÇiftliğimnetteTürkiye Çiftlikbank dolandırıcılığından ders almadı. Çiftlikbank’tan sonra kurulan ponzi şirketlerine hala para yatıranlar var.

Tüm Türkiye, Çiftlikbank ve Turcoin gibi milyarlarca liralık dolandırıcılığa imza atan ponzi yapılanmalarını yakından takip ederken yeni kurulan benzer şirketler hala para toplayabiliyor ve bu durum duyanlara pes dedirtiyor. Kısa yoldan para kazanmak için iştahlı olan çok sayıda kişi Çiftlikbank dolandırıcılığının ardından kurulan bu tarz şirketlere inanarak paralarını kaptırmaya devam ediyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, dolandırıcı şirketlerin son örneği ise Hollanda merkezli ‘ÇiftliğimNette’ isimli site oldu. Yumurta paketleri satan şirket, üyelerine yüksek kazanç vaat ediyor. Belirtilen şirket için yorum yapan uzmanlar, ÇiftliğimNette oyununun güvenilir olmadığını belirtiyorlar.

Kurucusunun adının Umut Öztürk olduğu anlaşılan oyunda abartılı kazanç vaadi ve yanıltıcı bilgilerin bulunuyor. ÇiftliğimNette oyunu Umut Holding isimli şirketin sitesinden yayınlanıyor. Ancak oyunun da aslında holdingle bir bağlantısı bulunmuyor. Umut Holding’in 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtilse de internet sitesinin Ağustos 2017’de kurulduğu dikkat çekiyor. Şirketin domain adresi bile 2 Eylül 2017’de alınmış. Site üzerinde Umut Holding’in sahibi olduğu belirtilen Umut Öztürk adlı kişinin de resmi sahte. Türkiye’de hala bu şekilde faaliyet gösteren onlarca site bulunuyor.

KREDİ KARTLARINA HARCAMA İTİRAZI YAPILABİLİR

Uzmanlar, ponzi yapılanmasıyla yüksek kar vaadinde bulunarak para toplayan şirketlere kananlar için parasını geri alma umudunun olduğunu kaydetti. Bunun için iki şart bulunuyor: Birincisi, ödemenin kredi kartı üzerinden yapılmış olması, ikincisi de itirazın ödeme tarihinden itibaren 180 gün içinde gerçekleşmiş olması. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde suistimali önlemek için Mastercard ve VISA’nın uyguladığı kuralına göre, harcama itirazı anlamına gelen charge back kuralı yıllardan beri tüm dünyada geçerli olarak uygulanıyor. Ters ibraz olarak tanımlanabilecek kurala göre, kişi para gönderme işlemini kendisinin yapmadığını ileri sürerek parasını geri isteyebiliyor.

Ancak Türk bankacılık sisteminde bu tür para transferlerinde üçlü kontrol yapıldığı için bu itiraz kabul görmüyor.

Araştırma yapılan diğer ponzi yapıları ise şu şekilde; www.milkabank.com, www.cashciftlik.com, www.ciftlikgeliri.com, www.cilgintavuklar.com, www.ciftlikshop.com, www.kirazengini.com, www.ciftligimnette.com, www.elitciftlik.com, www.ciftlik.im, https://maden.im/, www.myluckfarm.com.tr, Www.cashciftlik.com, www.galerimegel.com, My-crypto World, Myadsino, Olymptrade, EvoBinary, Owncoin

Parayı geri almak için en önemli itiraz hizmetin alınmadığını belirtmek. Charge back’te müşteri hizmet almadım dediği takdirde aksini ispatlamak şirketin sorumluluğunda. Digital ponzi şirketlerinin hizmet verdiğini ispatlaması gerekiyor. 180 gün içinde yapılan itirazlar kabul görüyor.

Yorumunuzu Yapın "Yeni Çiftlikbank Vakasının İsmi Çiftliğimnette"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien