Turcoin Vurgunundan Dev Tesis Yerine İki Dükkan Çıktı

Turcoin Vurgunundan Dev Tesis Yerine İki Dükkan ÇıktıTürkiye’nin ilk dijital parasını üreteceğiz diyerek vatandaşları dolandıran Turcoinciler dev tesis kurmak yerine havuzlu sitede 2 dükkan aldı.

Sputniknews’in haberine göre, ‘Yerli ve milli Bitcoin’ olarak tanımlanan, ‘Bitcoin’e rakip Turcoin geliyor’ sloganıyla duyurulan ve Türkiye’nin ilk dijital parası olacağını iddia eden Turcoin’de yapılan 1 milyar TL’lik vurgunun ardından yeni detaylar ortaya çıkıyor.

BİTCOİN ÜRETMEK İÇİN DEV TESİS KURULUYORDU

Hipper A.Ş. yetkilileri, daha önce Turcoin madenciliğinde kullanılmak üzere 5 megavat gücünde 100 milyon TL yatırımla 2 tesis kurulacağını açıklamıştı. Yetkililer, bu tesisler için 24 bin ekran kartı kullanılacağını, 20 kilometre uzunluğunda kablo döşeneceğini, üretimin 120 milyon adetle sınırlı tutulacağını ve Turcoin’in adedinin de 100 dolar gibi bir rakamdan satışa sunulacağını belirtmişti. Üretim merkezinde söylenen hiçbir yatırımın yapılmadığı ortaya çıktı.

TESİSİN YERİNİ HAVUZLU SİTEDE İKİ DÜKKAN ALDI

Hipper A.Ş. şirketinin yöneticisi Sadun K.’nın “Büyük bir tesis kuruyoruz” dediği alanın, Kocaeli’nin İzmit İlçesi’ndeki havuzlu lüks bir sitenin içinde bulunan 2 dükkan olduğu tespit edildi. Site sakinlerinden alınan bilgilere göre, dükkanları satın aldıktan sonra siteye sık sık gelen K., son 1 ayda ise hiç uğramadı. Dükkanların 2’sinin piyasa değerinin ise 2 milyon TL civarında olduğu öğrenildi. Hipper A.Ş’nin yüzde 49 ortağı olan K.’nın, Turcoin üretimini hiç gerçekleştirmediği, ‘tesis’ olarak adlandırdığı dükkanları ise Turcoin’e yatırım yapmak isteyen vatandaşları gezdirmek için kullandığı öğrenildi. Söz konusu Turcoin üretim ‘tesisleri’ şu an kapalı durumda. Turcoin’e para yatıran vatandaşlar ise dolandırıldıkları iddiasıyla savcılıklara suç duyurusunda bulunmayı sürdürüyorlar. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Sadun K.’nın kendisini koruması için Çeçen uyruklu korumalar tuttuğu da iddialar arasında.

Türkiye’nin ilk dijital parasını üreteceğini açıklayan Hipper A.Ş., 1500 TL’lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat etmişti. Şirket hiçbir zaman BDDK tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. Sistem tıkandı üyeler ödemelerini alamadı. Şu an için 1 milyar TL olduğu tahmin edilen vurgunun boyutlarının büyüyeceği ifade ediliyor. Vurgun, Turcoin’e yatırım amaçlı para yatıran vatandaşların şirket yetkililerine ulaşamamasının ardından ortaya çıktı. Hipper A.Ş.’de yüzde 51 hissesi bulunan Muhammed S. Eskişehir’de, yüzde 49 hissesi bulunan Sadun K. ise sözde tesisin bulunduğu Kocaeli’nde gözaltına alındı. S. adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Yorumunuzu Yapın "Turcoin Vurgunundan Dev Tesis Yerine İki Dükkan Çıktı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien