Süper Lig Maçları Oynanırken Periscope’a Erişim Engeli Getirildi

Periscope logoDigitürk’e ait Süper Toto Süper Lig maçlarının oynandığı sırada, mahkeme kararıyla Periscope‘a erişim yasağı uygulanmasına karar verildi.

Ajansspor’un haberine göre, SporToto Süper Lig futbol müsabakalarının yayın hakkını elinde bulunduran Digitürk, canlı video paylaşım uygulaması olan Periscope kullanılarak maçların görüntülerinin izinsiz servis edildiği gerekçesiyle İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine başvurmuştu.

Yapılan müracaatı haklı bulan Mahkeme, maçların Twitter’a ait Periscope’tan yayınının önüne geçmek amacıyla karar aldı. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere pscp.tv, proxsee.pscp.tv, prod-assets.pscp.tv, prod-video-eu-central-1.pscp.tv Periscope uygulama adreslerinde Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere ihtiyati tedbir yoluyla erişimin engellenmesine karar verildi.”

Alınan karar, Tivibu ve DSmart gibi diğer maç yayın haklarını elinde bulunduran platformlar için de emsal teşkil edebilecek.

Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Digitürk yaptığı başvurudan sonra mahkemenin aldığı kararla Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı gün ve saatlerde canlı video paylaşım uygulaması Periscope’a erişimin engelleneceğini duyurdu.

Mahkeme kararının internet servis sağlayıcılarına gönderildiğini ve Süper Lig’de yeni sezonun başlayacağı 10 Ağustos itibarıyla kararın uygulanacağını vurgulayan Kent, şöyle konuştu:

“Birliğimiz kurulduğundan bu yana ilk kez belli süreler arasında erişim yasağına ilişkin mahkeme kararı alındı. Süper Lig maçları başlarken erişime kapatılacak olan Periscope, maç yayınlarının bitmesinin ardından tekrar erişime açılacak.”

Yorumunuzu Yapın "Süper Lig Maçları Oynanırken Periscope’a Erişim Engeli Getirildi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien