Kripto Para Borsası Yöneticisi Vinnik Bitcoin ile 4 Milyar Dolar Akladı

Rus kripto para borsası sahibi Alexander VinnikRusya merkezli kripto para borsasının yöneticisi Alexander Vinnik, 4 milyar dolarlık kara parayı Bitcoin üzerinden aklamakla suçlanıyor.

Donanımhaberin haberine göre, BTC-e adlı Rus Kripto para borsasının Rus vatandaşı olan yöneticisi Alexander Vinnik, 4 milyar dolarlık kara parayı Bitcoin üzerinden akladığı iddiasıyla aranıyordu. Geçtiğimiz yıl Yunanistan’da tutuklanan Vinnik için hem ABD hem de Rusya iade talebinde bulunmuştu. ABD’li yetkililer 2011 yılından beri Vinnik’i takibe almıştı. ABD, Vinnik’in kendilerine iade edilmesi gerektiğini belirtiyor. 55 yıla varan hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağı konuşulurken, Rus yetkililer ise Vinnik’in vatandaşlığı nedeniyle Rusya’ya iade edilmesi gerektiğini savunuyordu. Vinnik’in davasına bakan Yunan mahkemesi ise Vinnik’in Fransa’ya iade edilmesi hükmünü verdi.

CEZAEVİNDE SUİKASTA UĞRADI

Alexander Vinnik, 2014 yılında yaklaşık 750 bin Bitcoin‘in adeta buhar olduğu Mt. Gox borsasına yönelik soygunla ismi anılan bir şahıs. Yunanistan Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz yıl ABD’nin iade talebini onaylamıştı ancak Adalet Bakanlığı mayıs ayında iade talebinin yerine getirilmeyeceğini duyurmuştu. Bu sırada tutuklu kaldığı cezaevinde Vinnik’e yönelik suikast girişimi meydana geldi. Yunan yetkililer suikast girişiminin nedeninin soruşturulduğunu belirtirken, bu girişimin Vinnik’in Rusya’da ifade vermemesi için gerçekleştirildiği ileri sürülüyor.

100 FRANSIZ VATANDAŞINI DOLANDIRDIĞI İDDİA EDİLİYOR

ABD ve Rusya’nın iade taleplerinden sonra devreye giren Fransa ise yaklaşık 100 vatandaşını dolandırdığı için Vinnik’i yargılamak istiyor. Fransa’nın savına göre Vinnik, Fransızları dolandırarak değeri yaklaşık 155 milyon dolar olan 20 bin 463 adet Bitcoin‘i ele geçirdi.

Şu an için ABD, Fransa ve Rusya arasında kalan Vinnik geçtiğimiz sene avukatı aracılığıyla yapmış olduğu açıklamasında Rusya’ya iade edilmeyi istediğini duyurmuştu. Vinnik’in avukatı Ilias Spyrliadis de müvekkilinin isteği doğrultusunda hareket edeceklerini belirterek Fransa’ya iade kararına itiraz edeceklerini ifade etti. Paylaşılamayan adam “Bay Bitcoin” olarak ünlenen Alexander Vinnik ile ilgili üç ülkenin iade talepleri ve hukuki mücadelesi bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

Yorumunuzu Yapın "Kripto Para Borsası Yöneticisi Vinnik Bitcoin ile 4 Milyar Dolar Akladı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien