Belçika’da E-Sporlardaki Oyun Sandıkları Yasaklandı

fifa18 oyun kapağı ve ronaldoBelçika’da bir yıldır siyasetçilerin de gündeminde yer alan oyun içi sandıklara yeni düzenleme geliyor. Yapılan incelemelerden sonra dünyanın en ünlü oyunlarından FIFA 18, CS:GO ve benzeri oyunlara çok ciddi yaptırımlar getiriliyor. Çocukları kumar oynamaya teşvik eden sandıklar yasaklanıyor.

E-Spor oyunlarında yer alan, gerçek parayla satın alınabilen ve içinden şans eseri ürünler çıkan sandıklar, son yıllarda tüm oyunların içinde kullanılmaya başlanmıştı.

FIFA 18, CS:GO, Overwatch, Star Wars: Battlefront 2 gibi oyunlarda bulunan hazine sandıkları, gerçek parayla satın alınan oyun içi kasalardan rastgele eşyalar düşmesini sağlıyor.

BELÇİKA’DAN SANDIKLI OYUNLARA 5 YIL HAPİS CEZASI

Webtekno’nun haberine göre, Belçika Adalet Bakanı Koen Geens konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu hazine sandıklarının kaldırılmaması durumunda yayıncılara 5 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra en fazla 800.000 Euro para cezasına çarptırılma kararı alındığını belirtti. Geens ayrıca mağdur olan kişilerin çocuklar olduğunun tespit edilmesi halinde, bu cezaların iki katına çıkarılacağını da söyleyerek oyun yayıncılarını sert bir şekilde uyardı.

Belçikalı yetkililerin son değerlendirmelerine göre, bu tarz oyun içi sandıklar çocukları kumara alıştırıyor. Sandıkların içinden çıkacak ürünlerin rastgae olması, kumar olgusunu güçlendiriyor. Bu da çocukların sonraki yaşantısında ciddi psikolojik sıkıntılar doğuruyor. Belçika’nın aldığı milat şeklinde değerlendirilebilecek bu kararın ardından oyun geliştiricilerinin nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor, ancak muhtemelen Belçika’ya özel olarak sandıkların kaldırılması söz konusu olacaktır.

Yorumunuzu Yapın "Belçika’da E-Sporlardaki Oyun Sandıkları Yasaklandı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien