17 Milyon TL Değerindeki Bitcoin’i Önce Çaldılar Sonra İade Ettiler

bitcoin madeni parası, dolarlar ve klavyeÜlkemizin Bitcoin zenginlerinden Yasin O., hackerlerin saldırısına maruz kaldı. 17 Milyon TL değerindeki Bitcoin’i hackerler tarafından çalındı. Ancak içlerinden biri tutuklanınca Yasin O.’yu dolandıran hackerlar parayı iade etti. Bunun üzerine Yasin O. da şikayetinden vazgeçti.

Habertürk’ün haberine göre, bir şirkete ait serverlardan uzaktan bağlantı yöntemiyle 400 Bitcoin (BTC) 15 Mart 2018 tarihinde çalındı. Hesaplarının boşaltıldığını fark eden Yasin O., olaydan 10 gün sonra 25 Mart günü savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın başlamasından sonra bu sefer 5 Nisan günü yine sisteme girilerek bu defa 112.3 Bitcoin çalındı.

YASİN O.’DAN ÇALIP KENDİ CÜZDANLARINA GEÇİRDİLER

Hackerlar 20 gün içerisinde yaklaşık olarak dolandırdıkları 17 milyon TL değerindeki 513.3 BTC’yi yurtdışı Bitcoin borsasına ait bir firmadan aldıkları cüzdana aktardılar.

Yasin O.’nun şirketinden çaldıkları Bitcoin’leri açtıkları değişik yurt dışı hesaplarına aktaran hacker’lar, iddiaya göre çaldıkları paralardan 2-3 BTC’yi hizmet aldıkları şahıslara ya da rastgele hesaplara göndererek izlerini kaybettirmeyi amaçladılar. Bilişim polisi takip sonucu, söz konusu şirketten hizmet alan ve hesaplarına Bitcoin aktarılan şahısları gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahıslar içerisinden A.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, çalınan 400 Bitcoin’in kendisine teslim edilmesi üzerine Yasin O. da şikayetinden vazgeçti.

1 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan şüpheli şahıs A.K.’nın avukatı Seyyid Hasan Özdemir, müvekkilinin cezaevinde olduğu dönemde dahi hesaplarda oynamalar olduğunun saptandığını belirterek, “Hacker’lar şifreyi kırmamış, şifreyi bilerek hesaplara girdikleri tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Dolandırıcılık olayının sigortadan para almak için yapılmış bir mizansen olabileceği yönünde de araştırma yapıldığı duyumları içeriden alındı.

Yorumunuzu Yapın "17 Milyon TL Değerindeki Bitcoin’i Önce Çaldılar Sonra İade Ettiler"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


error: Köyüne dön !!
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien